Променева терапія непухлинних захворювань

Протягом багатьох десятиліть при лікуванні непухлинних захворювань успішно використовують рентгенотерапію, вона застосовується як у самостійному вигляді, так і в поєднанні з іншими методами (хірургічним, медикаментозною, фізіотерапевтичною, лазерною терапією та ін.) та дистанційна g-терапія.

До переваг методу відносяться простота використання і можливість застосування у переважної більшості хворих в амбулаторних умовах, що забезпечує його економічність. До опромінення вдаються за відсутності позитивного ефекту з інших лікувальних заходів.

Основним контингентом хворих є люди старші
50 років, які перебувають поза репродуктивного віку. Через вік хворих та наявність супутніх захворювань, що перешкоджають проведенню фізіолікування, рентгенотерапія часто є єдино можливим методом лікування, оскільки навіть перенесені хворим на інфаркт міокарда та динамічне порушення мозкового кровообігу не є протипоказаннями до її проведення.

Основною методикою опромінення при непухлинних захворюваннях є безпосередній вплив на патологічно змінені органи та тканини. Інші варіанти променевого впливу можуть застосовуватися лише як виняток. Променева терапія повинна проводитися з використанням максимально щадних способів опромінення, при яких поглинені в патологічному осередку дози максимальні, а життєво важливі органи, а також здорові тканини, що оточують патологічне вогнище, захищені від дії ІІ.

Ефективність променевої терапії непухлинних захворювань пояснюється такими радіаційними ефектами:

– протизапальний;

– аналгезуючий;

– десенсибілізуючий;

– антиспастичний;

– антисекреторний.

Існують два види рентгенотерапії: близькодистанційна та дальнодистанційна. При близькодистанційній рентгенотерапії використовують анодне напруження до 100 кВ, при дальньодистанційній – до 250 кВ.

При поверхневій патології доцільно використовувати “м’яке” рентгенівське випромінювання (напруга 40-50 кВ), при локалізації процесу в товщі м’яких тканин (3-5 см від поверхні шкіри) використовують випромінювання при напрузі 140-150 кВ. При запальних вогнищах, що розташовані поблизу кістки, слід користуватися “жорстким” випромінюванням 200-230 кВ.

Протипоказання до ЛТ непухлинних захворювань

Абсолютні протипоказання:

  1. загальний тяжкий стан хворого з різким ослабленням імунітету;
  2. тяжкі супутні захворювання серцево-судинної, дихальної системи, печінки, нирок у стадії декомпенсації;
  3. лейкопенія (< 3200 в 1 мм3), тромбоцитопенія (<
  4. променева хвороба та променеві ушкодження в анамнезі;
  5. туберкульоз;
  6. психічні захворювання із втратою орієнтації у часі та просторі.

Відносні протипоказання:

  1. гострі септичні та інфекційні захворювання;
  2. виражені запальні зміни в зоні опромінення, викликані різними фізичними та хімічними агентами, у тому числі фізіопроцедурами;
  3. вагітність та дитячий вік.

Показання до ЛТ непухлинних захворювань

  1. Запальні, у тому числі гнійні захворювання хірургічного профілю (фурункули обличчя та шиї, області шкірних складок, карбункули, абсцеси, флегмони, гідраденіти, панариції та ін.)
  2. Дегенеративно-дистрофічні захворювання кістково-суглобового апарату (деформуючі артрози, спондилоартрози, плечолопаткові періартрити, остеохондрози, п’яткові та ліктьові бурсити, ревматоїдний артрит та ін.).
  3. Запальні та деякі гіперпластичні захворювання нервової системи (неврити, невралгії, плексити, гангліоніти, постампутаційний больовий синдром та ін.).
    1. Дерматологія (хронічні дерматози, свербіж шкіри, келоїдні рубці, омозолелості, контрактура Дюпюїтрена та ін.).
    2. Офтальмологія (кератити, набряковий екзофтальм та ін.).