Всесвітній день стомованих хворих

Щорічно, в перші вихідні жовтня, відзначається Всесвітній день стомованих хворих. Захід проводиться з ініціативи Міжнародної асоціації стомованих пацієнтів під егідою ООН. Метою є привернення уваги суспільства до проблем пацієнтів зі стомою та їхньої реабілітації. Перший конгрес відбувся в жовтні 1976 року в Лондоні.

Стома — це штучний отвір порожнистого органу, створений хірургічним шляхом на шкірі черевної стінки для виведення вмісту кишківника або сечі. У 90% випадків формування стоми є наслідком онкологічних захворювань, рідше — через неспецифічний виразковий коліт, хворобу Крона чи інші патології кишківника.

В Україні кількість стомованих пацієнтів становить близько 70 тисяч. З них лише 30% мають тимчасову стому, тоді як у 70% пацієнтів стома формується на все життя.

Життя зі стомою — це нові виклики для пацієнта. Зміна звичного способу життя, фізичні та психологічні зміни значно впливають на якість життя людини. Хворим важко змиритися з думкою, що вони можуть виглядати інакше, що їм потрібно змінювати свої звички та пристосовуватися до нового способу життя. Через це багато пацієнтів стикаються із заниженою самооцінкою, відчуттям фізичної та психологічної неповноцінності, а також ізольованістю від суспільства.

«Ми надаємо пацієнтам усю необхідну інформацію ще на етапі підготовки до операції. Важливо, щоб хворий розумів, які зміни його чекають і як правильно за ними доглядати. Після операції ми продовжуємо підтримувати пацієнтів, навчаючи їх та їхніх близьких процедурам догляду за стомою, допомагаємо адаптуватися до нових умов», — підкреслює Дмитро Володимирович Панченко, завідувач відділення та онкохірург вищої кваліфікаційної категорії Сумського обласного клінічного онкологічного центру.

В СОКОЦ надається комплексна допомога стомованим пацієнтам. Медичний персонал пояснює, як доглядати за стомою, використовувати калоприймачі та засоби догляду, а також надає консультації щодо безкоштовного отримання цих засобів.

Також в Україні діє система безкоштовного забезпечення засобами догляду для стомованих пацієнтів. Пацієнти, які мають статус інваліда та відповідну програму реабілітації, можуть безоплатно отримувати калоприймачі та інші засоби догляду. Проте більшість стомованих пацієнтів пенсійного віку не оформлюють групу інвалідності, через що втрачають право на безкоштовне забезпечення засобами догляду.

Щорічне проведення Всесвітнього дня стомованих хворих допомагає підвищити обізнаність суспільства про виклики, з якими стикаються ці люди, та привернути увагу до важливості їхньої соціальної та медичної реабілітації.

«Кожен пацієнт, незалежно від віку та причин формування стоми, заслуговує на якісну медичну допомогу та соціальну підтримку. Ми в СОКОЦ робимо все можливе, щоб допомогти людям вести повноцінне життя», — підсумовує Дмитро Володимирович.

Ми продовжимо ділитися важливою інформацією та відповідати на питання, які цікавлять наших пацієнтів. Залишайте їх у коментарях або пишіть нам у директ!