Небезпечні родимки

Небезпечна родимка Як розпізнати небезпечні родимки

До родимок ми відносимося легковажно: наївно вважаючи, що ця природна особливість дарована нам випадково і ніяк не може вплинути на здоров’я та життя. Проте саме деякі родимки, при певних обставинах, здатні перероджуватися в одну з най злоякісних  пухлин – меланому. Що ми завжди чули про родимки: „ Не заважає? Живіть спокійно, не займайте ви свою родимку.” Ця поширена в минулому порада запевняла нас у тому, що всі родимки повинні залишатися незайманими. А займеш – не минути лиха.

Здебільшого це правда – дійсно, самостійне видалення родимок може привести до самих плачевних наслідків. Будь яка родимка ( медики називають – невус ) або пігментна пляма – це слабкі місця нашої шкіри. Саме їх і оберає в 80% випадків меланома.

         Меланома – надзвичайно небезпечне онкологічне захворювання. Протягом останніх десятиліть частота випадків виникнення меланоми постійно зростає. Меланома  може розвинутися із вже існуючої родимки, або з’явитися на зовні незмінній шкірі, при цьому, як правило, відсутні суб’єктивні відчуття. Якщо не провести своєчасного лікування, меланома, як і будь-яка інша ракова пухлина, метастазує в лімфатичні вузли, внутрішні органи. Особливістю меланоми є те, що її клітини мають дуже слабкий зв’язок між собою, тому легко відриваються і током крові переносяться до внутрішніх органів, де розвиваються нові вогнища пухлини – метастази. Меланома шкіри з’являється частіше у віці 30 – 50 років. Серед головних факторів ризику – значні дози ультрафіолетової радіації, травми родимок.

Вірогідніше всього меланома може виникнути у світлошкірих світлооких людей, легко згораючих на сонці ( рижі та блондини ) у власників більше 20 – 30 родимок, у тих хто наслідував меланому по родинній лінії, у тих хто неправильно загорав до 30 років ( з опіками ). До групи ризику також відносяться і ті, у кого багато пігментних плям. Якщо ви настільки любите пляжний відпочинок, що просто не можете відмовити собі в цьому задоволенні, прислухайтесь до наступних порад. Перебування на сонці безпечне з ранку до 10 години, ввечері після 17 годин. Старайтеся не допускати почервоніння та сонячних опіків на шкірі. Після купання в морі обов’язково ополосніть шкіру прісною водою.

Які родимки небезпечні – плоскі чи випуклі? Нажаль всі, і плоскі крихітні, і „бархатні” бляшки розміром з копійку нічим не відрізняються по можливості переродження. Звичайно не всі родимки підлягають видаленню. Правильно встановити діагноз, визначити показання до операції та грамотно видалити родимку може лише хірург. Обов’язковою умовою є – гістологічне дослідження кожної видаленої родимки! Родимку потрібно видаляти, якщо вона постійно травмується. Так родимка на волосяній частині голови часто травмується гребінцем, а якщо ви постійно фарбуєте волосся, то ще й барвниками. Родимку потрібно видаляти, якщо вона постійно натирається, наприклад комірцем. Деякі вважають, що родимки можна видалити самому, перев’язуючи їх. Це велика помилка! Спроби перев’язати родимку , „ вивести” соком чистотіла або розчином йоду зачасту тільки провокують злоякісне переродження її в меланому.

Попередити виникнення меланоми, на щастя можливо! В перебігу захворювання виділяють домеланомний період, тобто період доброякісноі фази процесу, що передує злоякісній. Цей період досить тривалий, і потрібно лише більш уважно відноситись до себе та не пропустити перших симптомів переродження. Характерними ознаками домеланомного періоду є:

– поява різкої пігментації невуса, окрас рівномірний,

– збереження шкірного малюнка в ділянці невуса,

– правильна овальна або еліпсовидна форма невуса,

 – лакова поверхня невуса,

– розмір родимки не більше 0,5 см. в діаметрі,

– відсутність у основи невуса вузлових папіломатозних елементів,

– відсутність швидкого росту, свербіжа, поколювання в ділянці невуса.

         При певних умовах навіть звичайна родимка може почати своє переродження в злоякісну форму. Ознаками переродження невуса є:

– різка зміна пігментації – до чорного кольору або, навпаки, зменшення інтенсивності окрасу, поява нерівномірності пігментації,

– лущення,

– порушення та/або повна відсутність шкірного малюнка невуса,

– збільшення в розмірах та ущільнення,

– поява тріщин, виразкувань, кровоточивості

         Кожна людина повинна знати свої родимки, пігментні пятна. При будь-якій зміні їх вашому здоров’ю загрожує серйозна небезпека, є привід терміново звернутися до онколога.

Важливо знати, що діагностована на ранній стадії меланома і наступне хірургічне лікування в спеціалізованому лікувальному закладі, практично в усіх випадках гарантує повне видужання пацієнта.