Всесвітній день боротьби з раком

день боротьби з раком4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби з раком. Цей міжнародний захід проводиться під егідою Міжнародного протиракового союзу. Вперше цей день відзначали в 2005 році. З того моменту метою Всесвітнього дня боротьби з онкологічними захворюваннями є привернення уваги громадськості до даної проблеми, щоб запобігти поширенню такого страшного захворювання, як рак.

    На превеликий жаль, онкологічна ситуація невтішна як у високо-розвинутих країнах, так і в Україні. Захворюваність на злоякісні пухлини безперервно зростає. Смертність від онкологічних захворювань в Україні займає друге місце після захворювань серцево-судинної системи. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен 3 чоловік та кожна 5 жінка, до 30 % хворих – особи працездатного віку. На обліку онкологічних установ перебуває біля мільйону хворих, щорічно реєструється біля 160 тисяч нових випадків раку і біля 85 тисяч осіб помирають від цього захворювання, серед захворівших понад 1000 дітей.

В Сумській області за 2013 рік зареєстровано 4725 злоякісних новоутворень, онкологічна захворюваність склала 414, 1 на 100 тисяч населення  ( Україна – 357,6 ). В розрізі адміністративних територій області показники онкозахворюваності коливаються від 513,8 на 100 тис. населення по Буринському району, 472,9 по м. Суми до 333,3 по Охтирському району.

Злоякісні пухлини розділяють на 2 великі групи: 1-ша — епітеліальні, що розвиваються із залозового або покривного епітелію, — рак (cancer, carcinoma); 2-га — сполучнотканинні, мезенхімальні — саркома (sarcoma — від грец. sarcos — м’ясо). До групи мезенхімальних пухлин включають також гемобластози (в основному лейкози, неходжкінські лімфоми, лімфогранулематоз). Слід відзначити, що в більшості зарубіжних країн терміном ” рак ” називають усі злоякісні пухлини незалежно від їх тканинного походження. У нашій країні раком називають лише епітеліальні пухлини.

Для злоякісних пухлин характерні такі особливості: а) швидкий ріст пухлини внаслідок безконтрольного розмноження клітин; 6) відносна автономність, тобто незалежність розмноження клітин; в) анаплазія (втрата диференціювання, властивостей, які характерні для нормальних диференційованих клітин); г) інвазивний, або інфільтративний ріст — пухлина вростає в суміжні тканини, руйнуючи їх, на різну глибину у вигляді інфільтратів, паростків і тяжів, які нагадують клешні рака, що дало стародавнім лікарям підставу назвати цю хворобу ” рак ” . У зв’язку із цим межі пухлини точно визначити майже неможливо. Клінічно злоякісні пухлини, як правило, бугристі, щільні, малорухомі або нерухомі, спаяні із сусідніми тканинами, не мають капсули.

         Рак-це хвороба, яка починається в наших клітинах. Наше тіло складається з мільйонів клітин, які утворюють органи або тканини, такі як легені або печінка, м’язова або кісткова тканина. Гени всередині кожної клітини наказують їй рости, працювати, відтворюватись та помирати. Зазвичай ці накази чіткі, і коли наші клітини підкоряються їм, ми залишаємося здоровими. Але іноді накази, що надходять до клітини, плутаються, і вона розвивається ненормально. З часом групи анормальних клітин призводить до їхнього надмірного розростання, розмноження або до формування пухлин. Іноді аномальні клітини захоплюють тканини навколо себе та поширюються на інші частини тіла. Коли це стається, пухлина стає злоякісною. Клітини пухлини, які поширюються на інші частини тіла, мають назву метастазів. Першими ознаками поширення злоякісної пухлини часто є набряк лімфатичних вузлів, що знаходяться довкола (так званих реґіонарних лімфатичних вузлів). Це пов´язано з тим, що злоякісні пухлини частіше за все розповсюджуються через лімфатичні судини.

Головні причини виникнення злоякісних новоутворень можна умовно об’єднати у 3 групи факторів :

Група фізичних факторів ( такі як іонізуюча радіація, ультрафіолет)

Група хімічних факторів ( такі як азбест, компоненти тютюнового диму, харчові добавки, забруднювачі питної води)

Група біологічних факторів ( інфекції,деякі віруси, наприклад, вірус папіломи).

З віком захворюваність на рак збільшується, імовірно через накопичення ризику розвитку деяких онкологічних захворювань та зниження імунітету.

         Необхідно звернути увагу на ознаки передпухлинних станів найбільш поширених формах раку, таких як рак шкіри, рак молочної залози та прямої кишки. Симптомами передпухлинних станів шкіри є поява поодиноких темно-червоного кольору гладких шорсткуватих бляшок, поява та тілі плям темно-сірого кольору з шорсткуватою поверхнею, що лущиться, шкірного рогу, себорейних бородавок, папілом, пігментних невусів, хронічних запальних процесів шкіри — трофічні виразки, рубці, норицеві ходи.

Що стосується молочних залоз, то це поява поодинокого вузла, збільшення однієї із молочних залоз в об’ємі, виділення різного характеру із соска, біль в молочних залозах незалежно від менструального циклу, поява щільних дископодібних утворів без чітких контурів, наявність болючих округлої форми утворень, так званих кіст. Це може спостерігатись й у молодому віці.

Відносно прямої кишки — це поява поліпів, які можна виявити при обстеженні під час профоглядів, кров’янисто-слизових виділень із відхідника, прямокишкових кровотеч, тріщин відхідника, що довго не загоюються, а також поява проносів зі слизом, кров’ю, гноєм.

Люди хворіють на різні недуги, звертаються в медичні заклади, дехто соромиться, дехто нехтує пройти профогляд, а це інколи призводить до небажаних наслідків. Звертаючись до читачів, наголошую, що з метою раннього виявлення клінічних ознак захворювань, своєчасного направлення на лікування велике значення відіграє проходження профоглядів: це і флюорографія, жіноча консультація, чоловічий оглядовий кабінет, додаткові дослідження. Не можна нехтувати медичними профілактичними оглядами, адже своєчасність — це запорука вашого здоров’я.

За оцінками ВОЗ, біля 40% ракових захворювань можливо попередити завдяки утриманню від вживання тютюну, регулярній фізичній активності та здоровому харчуванні. Вживання тютюну є основною предотвратимою причиною розвитку раку в світі – воно щорічно забирає біля 1.5 мільйонів життів. Ця шкідлива звичка може призвести до раку легень, порожнини рота, підшлункової залози, сечового міхура, шлунка, печінки, нирок, шийки матки.

Надзвичайно важливою в умовах труднощів ранньої діагностики є своєчасна профілактика онкологічних захворювань. Під профілактикою медики розуміють усунення впливу несприятливих факторів, які здатні викликати злоякісне новоутворення. Але до цих пір не розроблена чітка система дій і заходів по попередженню захворювань на рак, тому єдиною діючою мірою залишається комплекс простих правил, який називається «здоровий спосіб життя».  З метою профілактики треба добре засвоїти заходи щодо запобігання раку, а саме: утримання від вживання тютюну; здорове харчування і регулярна фізична активність; помірне вживання алкоголю; захист проти інфекцій, що зумовлюють рак. Турботою про власне здоров’я є регулярне звернення до лікаря (1 раз на рік для проходження профілактичних оглядів, проведення флюорографій, лабораторних досліджень).

Протягом останніх років розпочато реформування онкологічної галузі в напрямку наближення до Європейських стандартів надання медичної допомоги та досягнуто значних результатів, а саме: вперше в Україні зафіксовано зменшення показника смертності від раку при постійному зростанні показника захворюваності, зменшено летальність хворих до року, підвищено рівень охоплення спеціальним лікуванням, підвищено рівень виявлення раку на ранніх стадіях та виживаності онкохворих. Запроваджено національні стандарти діагностики і лікування онкологічних хворих у роботу закладів охорони здоров’я для уніфікації діагностично-лікувального процесу в онкологічній службі України та забезпечення якісної онкологічної допомоги мешканцям держави не залежно від місця проживання.

Довгий час діагноз «онкологічна патологія» сприймався як вирок, але сьогодні рівень розвитку онкологічної науки дозволяє стверджувати: рак – не вирок, це виліковна хвороба. Сьогодні зберігається позитивна динаміка у зниженні смертності від раку в Україні, яка намітилась впродовж минулих років. Темпи зниження смертності щорічно складають 1,5%. Сучасна медицина постійно шукає нові методи лікування онкологічних захворювань.

Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя та грамотно проводити профілактику раку, ризик захворіти можливо значно знизити, а лікування розпочате на ранніх стадіях захворювання дасть хороші результати і збільшить шанси на довголіття.