Інтерв’ю з директором КНП СОР СОКОД Володимиром Шевченком

Напередодні Всесвітнього дня боротьби проти раку, який відзначається 4 лютого, ВШ побував в Сумському обласному онкодиспансері – єдиному спеціалізованому медзакладі, яке надає допомогу жителям нашого регіону.

На сьогодні на Сумщині онкологічний діагноз встановлений приблизно 37 тисячам осіб. Щорічно близько 4 тис. Випадків злоякісних новоутворень реєструються вперше, а помирає від цієї патології 2 тис. Хворих. Як живе медустанову в умовах пандемії? Чи покращилася ситуація з ліками і ремонтами? Про це ми поговорили з директором Володимиром Шевченком.

Через рік-два пацієнтів з запущеними діагнозами побільшає

За словами керівника, рак і раніше залишається актуальною і широкомасштабної проблемою. На жаль, коронавірус вніс свої корективи – відвідуваність пацієнтами онкодиспансера знизилася практично на 40%. Це стосується як амбулаторної, так і стаціонарної допомоги.

З літа минулого року, коли на вул. Троїцької, 48, було відкрито нове поліклінічне відділення, у нас суттєво покращилися умови амбулаторного прийому, – розповідає Володимир Шевченко. – Там у нас зосереджений прийом фахівців, діагностична служба. Але в зв’язку з пандемією багато людей просто до нас не доїжджають. На жаль, через це буде рости занедбаність онкопатологій, і через рік-два пацієнтів буде більше. Сьогодні ми відзначаємо зниження рівня захворюваності, але це не тому, що жителі області стали менше хворіти, – статистика їх ще не бачить. До того ж на тлі ковіда знижується імунна відповідь організму – відповідно, підвищується ризик виникнення раку. Хочу зазначити, що ми працюємо в повному обсязі. Амбулаторний прийом – в звичайному порядку, а для госпіталізації повинен бути негативний результат ПЛР або ІФА-тестів на COVID-19.

<iframe width=”512″ height=”384″ src=”https://www.youtube.com/embed/raHciJoNAno” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Для відвідування фахівців в поліклініці, як уточнив директор, потрібно мати напрямок сімейного лікаря, але можна записатися на прийом і самостійно. Телефони реєстратури (0542) 700-351, 700-352. Також це можна зробити через програму Helsi або на сайті онкодиспансеру (onko.sumy.ua).

– У нас в поліклініці з’явилася лазерна хірургія – в амбулаторних умовах проводяться операції на шкірі та слизовій, – продовжує Володимир Шевченко. – За програмою Медгарант виконується ряд безкоштовних діагностичних обстежень: бронхоскопія, фіброколоноскопії (кишечник), фіброгастроскоп (шлунок, стравохід), гістерорезектоскопія (жіночі статеві органи), мамографія. У поліклініці є все необхідне сучасне обладнання, два кабінети УЗД. Тільки мамограф знаходиться на території стаціонару. Ендоскопічні дослідження – наприклад, фіброколоноскопії або фіброгастроскоп – виконуються під загальним наркозом, чого раніше не було. Для пацієнта процедура проходить без болю і дискомфорту. Тому, якщо у пацієнта є проблеми, не потрібно відкладати візит до лікаря. Коли у хворого немає можливості потрапити до сімейного лікаря – наші фахівці безкоштовно подивляться і без електронного напрямку сімейного або лікуючого лікаря. При необхідності – призначать обстеження, передбачені для раннього виявлення онкопатологій.

З ліками краще, але не для хіміотерапії

В онкодиспансері розгорнуто 330 ліжок для стаціонарного лікування пацієнтів. У рік допомога надається близько 10 тис. Хворих, більше 3 тисяч осіб отримують хіміотерапію, 3,5 тис. – променеву терапію.

– Всіх, кому показано лікування в стаціонарі, ми госпіталізуємо, – розповідає керівник. – Обов’язкова умова – негативний тест на ковід. На жаль, для проведення спецлікування, до якого належить хіміотерапія, багатьох препаратів (за держпрограмою) у нас немає. Держпостачання були тільки в 2019 році, в 2020-му ми взагалі нічого не отримували. У цьому році на 1,3 млн. Грн. самі докупили препарати для наших пацієнтів. Але це трохи. Дорогі сучасні препарати (наприклад, по 120 тис. Грн. Для імунотерапії), які не включені до Національного переліку лікарських засобів, ми не можемо закуповувати. Тому, на жаль, частина препаратів для хіміотерапії хворі купують самі.

Але ситуація із забезпеченням покращилася – за кошти НСЗУ ми проводимо обстеження, набуваємо медзасоби, ліки, які необхідні для ведення пацієнтів. На сьогодні фінансове навантаження на пацієнта, який лікується в стаціонарі, значно зменшилося. Є практично все – за деякими винятками. Буває, що препарати відсутні на ринку. Зараз лікарні самі закуповують лікарські засоби за тендерною процедурою-через підвищений попит вони можуть бути відсутніми у постачальників. Тоді виникають перебої. Або ж хворому показаний більш ефективний препарат або матеріал. Днями у мене прооперувалася пацієнтка-все надав онкодиспансер. Єдине – вона купила спеціальну косметичну нитку. Але і такі нитки ми вже будемо купувати самі. З часом все збалансуємо, адже досвіду таких закупівель у нас раніше не було. Сподіваємося, що з квітня, коли переукладемо договори з НСЗУ, фінансування покращиться.

Головне ремонтне питання, і не тільки

Відділення хіміотерапії вже більше 10 років розміщено в корпусі променевої терапії, де умови перебування хворих залишають бажати кращого. Двоповерховий корпус, де раніше знаходилося відділення, закрили через аварійність.

“Безумовно, для комфорту пацієнтів має бути нормальне відділення, – переконаний Володимир Шевченко. – Ми акумулюватимемо кошти з НСЗУ для початку ремонтних робіт. Нас підтримує керівництво області, щоб проект з капремонту (реконструкції) був включений в цьому році в програму фінансування ДФРР. Розглядається варіант облаштування відділення хіміотерапії на 40 ліжок – на звільнених площах поліклініки (праве крило головного п’ятиповерхового корпусу). Ми вже зробили проектно-кошторисну документацію, вартість робіт-до 6 млн. грн.

Планів насправді багато-потрібно відремонтувати кожне відділення, облаштувати двір, територію, зробити сквер для відпочинку. Необхідно все привести в порядок, щоб поліпшити умови для наших пацієнтів».

Вже є зрушення – з осені минулого року за кошти ДФРР і облбюджету проводиться термомодернізація головного корпусу (стяжка будівлі, утеплення стін, оздоблення фасадів, монтаж системи водовідведення покрівлі, облаштування входу в підвал, заміна вікон і дверей та ін.). Переможцем торгів стало Сумське підприємство ” Спецтехбуд “( з ціновою пропозицією 7,54 млн.грн.). Половина запланованих робіт вже виконана. Як стверджує керівник, в будівлі, де розміщені гінекологічне, два хірургічних і торакальне стаціонарні відділення, стало тепліше. Здача об’єкта очікується в травні.

Лапароскопічним втручанням-нові можливості

В онкодиспансері впроваджують інноваційні методи лікування хворих. У хірургічному напрямку фахівці взяли курс на лапароскопічні операції.

– Днями ми виконали чергове лапароскопічне втручання з резекції прямої кишки, – розповідає директор онкодиспансеру. – Якщо раніше, коли робилися порожнинні операції з розрізом, пацієнт перебував у стаціонарі близько двох тижнів, то тепер виписка – на 5-6-й день. Після лапароскопічної операції хворий вже на другий день встає на ноги. Онкогінекологічні операції у нас в 60% випадків виконуються лапароскопічно. Наші фахівці проводять майстер-класи по Україні. Тепер впроваджуємо лапароскопію на черевній порожнині. До нас приїжджають фахівці Національного інституту раку, робимо ці операції спільно. Освоїли резекцію сигмовидної кишки. Загалом, активно рухаємося в цьому напрямку. Раніше хворі для лапароскопічних операцій їздили за межі області-до Києва, Харкова, тепер ми це розвиваємо в Сумах.

У планах-придбання ще однієї сучасної лапароскопічної стійки Karl Storz. Це дозволить розширити можливості лапароскопічних втручань – фарбування зон спеціальними маркерами для візуалізації пухлини, робота в умовах 3d. до слова, ми вперше виконали онкогінекологічну операцію на 3D-стійці – її нам надали для апробації, а з операційної йшла закрита трансляція для фахівців України. Така стійка нам необхідна. Пацієнти хочуть сучасних операцій і комфортних умов. Над цим будемо продовжувати посилено працювати.

Що з лінійним прискорювачем?

Про покупку лінійного прискорювача для променевої терапії говорять вже не перший рік. Проект дорогий. У 2019 році з обласного бюджету було виділено майже 1,5 млн.грн. – на виготовлення проектно-кошторисної документації для реконструкції обласного онкодиспансеру (на сьогодні вона готова на 40%). Йшлося про будівництво спеціального триповерхового приміщення під лінійний прискорювач, який область планувала купити із залученням коштів ДФРР. Орієнтовна вартість проекту – 120 млн.грн. Окрему стаціонарну будівлю з кабінетами для фахівців, бункером для лінійного прискорювача, приміщенням під комп’ютерний томограф хотіли побудувати на території онкодиспансеру. Ближче до кінця 2020-го з’явився новий варіант: як забезпечити медзаклад лінійним прискорювачем, заощадивши на самому апараті і на будівництві. Для цього розглядалася можливість

використання під лінійний прискорювач приміщення онкодиспансеру, де знаходиться непрацюючий гамма-терапевтичний апарат»Рокус-АМ”. При його демонтажі в цей бункер можна поставити Сучасний низькоенергетичний лінійний прискорювач, який на 95% покриває можливості високоенергетичного (його планували купити спочатку). Площа приміщення, товщина стін, перекриття дозволяють це зробити. Так вдалося б скоротити витрати на 30 млн.але поки жоден з цих варіантів не зрушився з мертвої точки.

– Цього року створена нова робоча група, яка вивчатиме можливості – який саме прискорювач необхідний області, – уточнив Володимир Шевченко. – Поки всі варіанти в силі, повинні визначитися з оптимальним. Всі розуміють, що лінійний прискорювач необхідний.